Ubezpieczenia upraw. Na co zwracać uwagę?
Producenci rolni pobierający dopłaty bezpośrednie są zobowiązani do ubezpieczenia minimum połowy swoich upraw od co najmniej jednego z ryzyk związanych z niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi.
Na wiosnę możemy ubezpieczyć uprawy od , przymrozków wiosennych, gradu, deszczu nawalnego i huraganu. Niektórzy ubezpieczyciele rozszerzają tę listę np. o lawinę, piorun, powódź i suszę oraz niedotowane ryzyko ognia
Na co jednak zwrócić uwagę przy wyborze zakładu ubezpieczeń? Przecież sam zakres ubezpieczenia tzw. ubezpieczeń dotowanych rolnych jest regulowany ustawą.
• Zakres podstawowy jest regulowany ustawą, która mówi między innymi o tym, że ubezpieczyciel może stosować do 10% udziału własnego w szkodzie (franszyza redukcyjna).
• Ustawa wskazuje również, że odszkodowanie jest wypłacane dopiero wówczas, gdy szkody w plonie głównym wyniosą co najmniej 10% (franszyza integralna).
Jeśli mamy więc szkodę wycenioną na 9% to nie otrzymujemy odszkodowania!
Jeżeli zaś ubytek w plonie głównym jest orzeczony na 11%, to otrzymujemy całość odszkodowania, o ile nie mamy wprowadzonego 10%-procentowego udziału własnego. Wówczas odszkodowanie jest pomniejszane właśnie o 10%.
Ubezpieczyciele dają też możliwość zmniejszenia franszyzy integralnej do 8%, więc gdy mamy szkodę w plonie głównym na poziomie 9%, jesteśmy uprawnieni do uzyskania odszkodowania.
Część zakładów ubezpieczeń nie stosuje udziału własnego w szkodzie, a inne znoszą ją dopiero po opłaceniu dodatkowej składki. We wstępnej ofercie dla rolnika, o ile nie przeczyta dokładnie wszystkich zapisów ofert i treści ogólnych warunków ubezpieczenia, można tę informację przeoczyć!
Odmienne jest również podejście do niektórych ryzyk np. odpowiedzialności za zastoiska wodne związane z ryzykiem deszczu nawalnego. W niektórych zakładach ubezpieczeń (aby była odpowiedzialność za zastoiska wodne) trzeba rozszerzyć zakres ubezpieczenia poprzez wykupienie dodatkowej — czasami drogiej — klauzuli. Niektórzy ubezpieczyciele włączają jednak to ryzyko w już w podstawowym zakresie.
W sezonie wiosennym do najpopularniejszych należy ryzyko przymrozków wiosennych i gradu Należy pamiętać że ochrona z zawartej polisy rozpoczyna się po 14 dniach karencji. Więc im wcześniej wykupimy ubezpieczenie tym lepiej.
Ważna informacja: niektóre zakłady ubezpieczeń pozwalają na zawarcie umowy na podstawie planów zasiewu. Jeżeli wykupimy polisę 01-04-2024 a wysiew nastąpi 15-04-2024 to od pierwszego dnia założenia uprawy jest ona objęta ochroną. W początkowej fazie rozwoju rośliny jest ona szczególnie narażona na ryzyka związane z deszczem nawalnym, przymrozkami wiosennymi czy gradobiciem. Możliwość ubezpieczenia na podstawie planów zasiewu pozwala nam to ryzyko zminimalizować i pominąć okres karencji.
Jesteś zainteresowany/a ubezpieczeniem upraw? Skontaktuj się z nami, żebyśmy mogli przygotować ofertę przystosowaną do Twoich INDYWIDUALNYCH POTRZEB.